Każdy z nas wie, że nieodłączną częścią prowadzenia działalności gospodarczej jest księgowość. Księgowy, niezależnie od tego, czy zatrudniony w danym przedsiębiorstwie, czy pracujący w biurze rachunkowym, zajmuje się szeroko pojętą rachunkowością firmy, sprawując nadzór nad operacjami finansowymi oraz rozliczając je z instytucjami państwowymi. Zakres zadań specjalisty ds. księgowości jest więc bardzo szeroki, dlatego warto przyjrzeć się temu, co dokładnie należy do jego obowiązków, a także na jakie wynagrodzenie może liczyć.

Czym zajmuje się księgowy?

Praca w księgowości obejmuje wiele różnorodnych zadań związanych z zarządzaniem finansami firmy w zgodzie z przepisami prawnymi. Księgowy zajmuje się zatem przede wszystkim prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych, a więc ewidencjonowaniem bieżących przychodów oraz wydatków. Ponadto do jego obowiązków należy gromadzenie, przechowywanie i analiza faktur, opracowywanie sprawozdań finansowych, wyliczanie wysokości podatków, wykonywanie przelewów bankowych, a także współpraca z ZUS czy urzędem skarbowym.

Zarobki księgowych — zależne od wykształcenia, kwalifikacji i doświadczenia

Na księgowych spoczywa bardzo duża odpowiedzialność — nie tylko pod kątem funkcjonowania firmy, ale też ewentualnego ponoszenia konsekwencji swoich działań. Zarobki zależą zaś od różnych czynników związanych głównie z zajmowanym stanowiskiem — stopnie kwalifikacji obejmują bowiem księgowych, specjalistów ds. rachunkowości, głównych księgowych oraz dyplomowanych księgowych. Każde z nich wymaga właściwego wykształcenia, zaświadczeń potwierdzających umiejętności i doświadczenia zawodowego. Na wyższe zarobki mogą ponadto liczyć księgowi w największych miastach jak Warszawa, Kraków czy Lublin.

Odpowiedzialność, skrupulatność, rozległa wiedza i stałe monitorowanie zmian w przepisach — tym powinien odznaczać się wykwalifikowany księgowy. Jeśli więc szukasz zaufanego specjalisty ds. księgowości w Lublinie, skontaktuj się z moim biurem księgowym.


Angelika Dajos
Specjalista ds. finansów