PoradyAngelika Dajos
Odpowiedzialność biura rachunkowego – na czym to polega?

Czy biuro rachunkowe prowadząc księgowość firmy przejmuje również na siebie pełną odpowiedzialność? Sprawdź nasz najnowszy wpis na blogu!

PoradyAngelika Dajos
Ile zarabia księgowy i co dokładnie robi?

Każdy z nas wie, że nieodłączną częścią prowadzenia działalności gospodarczej jest księgowość. Księgowy, niezależnie od tego, czy zatrudniony w danym przedsiębiorstwie, czy pracujący w biurze rachunkowym, zajmuje się szeroko pojętą rachunkowością firmy, sprawując nadzór nad operacjami finansowymi oraz rozliczając je z instytucjami państwowymi. Zakres zadań specjalisty ds. księgowości jest więc bardzo szeroki, dlatego warto przyjrzeć się temu, co dokładnie należy do jego obowiązków, a także na jakie wynagrodzenie może liczyć.

PoradyAngelika Dajos
Co warto wiedzieć o rozliczeniach z ZUS?

Rozliczeń z ZUS ma obowiązek dokonywać każdy przedsiębiorca i to od pierwszego dnia działalności, chyba, że zostaje ona czasowo zawieszona. W takim wypadku, na mocy przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, również składki ulegają wstrzymaniu. O ile właściciel przedsiębiorstwa zatrudnia pracowników, powinien dokonywać rozliczeń również za nich.

PoradyAngelika Dajos
Jak rozliczać podatek VAT?

Deklaracja VAT to ważny dokument w systemie podatkowym – dzięki niej wiadomo ile trzeba zapłacić fiskusowi lub ile podatku można otrzymać z powrotem. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, które formularze należy wypełnić oraz gdzie i kiedy dostarczyć je na czas. Pilnowanie terminów i formalności ustrzeże właścicieli firm przed kłopotami z Urzędem Skarbowym.

PoradyAngelika Dajos
Pełna księgowość i mała księgowość dla firm – czym to się różni?

Każdy początkujący przedsiębiorca powinien zadać sobie pytanie, jaki rodzaj księgowości dla firm wybierze, o ile oczywiście może wybierać. Zdarza się bowiem, że charakter jednostki gospodarczej narzuca daną formę. Zwykle jednak trzeba zdecydować, czy ma to być mała księgowość czy pełna – rozszerzona.

PoradyAngelika Dajos
Jak optymalizować koszty prowadząc działalność we własnym mieszkaniu?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na uniknięcie kosztów związanych z wynajmem i utrzymaniem lokalu jest prowadzenie działalności w swoim prywatnym mieszkaniu. Najważniejszym elementem jest określenie części mieszkania, która jest wykorzystywana w działalności gospodarczej.

PoradyAngelika Dajos
Ryczałt i karta podatkowa - zalety i wady

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do wybrania odpowiedniej dla siebie formy opodatkowania podczas zakładania swojego biznesu. Nie jest to łatwe, zwłaszcza dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz mikrofirm. Na szczęście, przepisy prawa polskiego dopuszczają kilka form opodatkowania, w tym również uproszczone. Wśród nich są karta podatkowa oraz ryczałt. Czym się charakteryzują i kto może z nich skorzystać?

PoradyAngelika Dajos
Co to jest faktoring, jak działa i jakie są jego rodzaje?

Instytucje świadczące usługi finansowe oferują klientom różne firmy finansowania, w tym także faktoring oraz leasing. Źródło finansowania wybrane przez przedsiębiorcę powinno pozwolić na pozyskanie środków pieniężnych w jak najbardziej efektywny sposób. Bardzo często jedynym, dostępnym źródłem finansowania z zewnątrz w początkowej fazie rozwoju przedsiębiorstwa jest właśnie faktoring.

PoradyAngelika Dajos
Czym jest KPiR i komu zlecić jej prowadzenie?

KPiR to nic innego jak podatkowa księga przychodów i rozchodów. Jest to urządzenie księgowe, które służy do bieżącej ewidencji wszelkich operacji gospodarczej w dość uproszczonej formie. W księdze przychodów oraz rozchodów znajduje się ścisła i dokładna rejestracja przychodów ze sprzedaży (pochodzących z obrotu i utargu), a także spis zakupionych towarów czy materiałów oraz firmowych wydatków.

PoradyAngelika Dajos
Najczęściej popełniane błędy w księgowości firmy

Osoby odpowiedzialne za prowadzenie księgowości firmowej stoją przed bardzo istotnym wyzwaniem, które należy wykonać poprawnie oraz bardzo precyzyjnie, aby firma nie miała później żadnych problemów prawnych. Często zdarza się jednak tak, że firmy, które dopiero co pojawiły się na polskim rynku popełniają wiele rażących błędów wynikających z samodzielnego prowadzenia księgowości firmowej.

PoradyAngelika Dajos
Polski Ład 2.0

1 lipca 2022 roku wszedł w życie Polski Ład 2.0. Po raz kolejny w tym roku następuje zmiana przepisów podatkowych. Obniżka podatku dochodowego od osób fizycznych z 17% na 12% oraz likwidacja niektórych przepisów, które obowiązywały od początku tego roku to tylko niektóre z nich. Przedstawiamy najważniejsze zmiany podatkowe.